Ako vybrať bitcoin peňaženku na základe toho, ako bezpečne v nej vaše BTC mince budú uložené? Viete, aké sú medzi jednotlivými variantmi týchto peňaženiek hlavné rozdiely alebo to, že sa niektoré z nich hodia lepšie na bežné transakcie a iné sú vhodné skôr na dlhodobejšie uchovávanie bitcoínov? Ak sa snáď zatiaľ v tejto problematike príliš nevyznáte, čítajte ďalej a čoskoro zistíte, že nejde o nič zložité. Vďaka niekoľkým základným informáciám, ktoré vám dnes poskytneme, si s voľbou optimálnej BTC peňaženky určite poradíte, a to aj v prípade, že ste v tomto obore úplným laikom.
Ako vybrať bitcoin peňaženku, aby v nej boli vaše mince v bezpečí?
Ak ste sa rozhodli vstúpiť do sveta kryptomien a hodláte do niektorej z nich treba investovať alebo ju chcete používať na bežné finančné transakcie, určite využijete špeciálnu peňaženku. Keďže sa dnes mienime venovať konkrétne bitcoinu, bude reč o typoch prispôsobených práve tejto virtuálnej mene. Existuje totiž aj mnoho iných. Niektoré dokážu pracovať aj s viacerými druhmi digitálnych mien, iné sú určené iba pre nakladanie s druhom jediným. Pri výbere tej, ktorá bude čo najlepšie vyhovovať vašim potrebám, by ste okrem jej užívateľských vlastností mali klásť dôraz predovšetkým na bezpečnosť. Prečo?
8 tisíc USD nie sú tak malé peniaze…
Nie sú to rozhodne také malé peniaze, aby vám nestálo za to, je patričným spôsobom ochrániť pred nenechavými prstami zlodejov. Osemtisíc amerických dolárov je totiž momentálne približná hodnota každej BTC mince, a tak aj v prípade, že vlastníte iba jednu jedinú, dbajte pri voľbe vašej novej peňaženky na to, aby bola po bezpečnostnej stránke na solídnej úrovni. Krádeže kryptomien síce nie sú na dennom poriadku, ale rozhodne k nim dochádza. Dôkazom toho je koniec koncov aj mimoriadny úlovok vo výške takmer 11 miliárd korún, ktorý sa začiatkom minulého roka podarilo ukoristiť hackerom na jednej japonskej burze virtuálnych mien.
4 základné typy BTC peňaženiek
TYP CHARAKTERISTIKA (výhody/nevýhody):
ONLINE Veľmi jednoduchá na obsluhu (zvládne ju každý začiatočník). Prehľadná, pracuje sa s ňou rýchlo. Prístup cez internetový prehliadač. Vaše mince nemáte úplne pod kontrolu, a preto je nutné vybrať dôveryhodnú platformu! Je vhodnejšie pre bežné transakcie.
SOFTVÉROVÁ Program či aplikácie pracujúce mimo prehliadača. Jednoduché, prehľadné a z hľadiska bezpečnosti celkom na výške. Opäť je lepšie, ak ju budete používať na bežné platby, nie na dlhodobé uloženie bitcoínov, aj keď aj to je možné.
HARDWAROVÁ Ide vlastne o flashdisk, ktorý môžete mať neustále pri sebe. Do okamihu pripojenia k sieti sú tak vaše BTC úplne v bezpečí. Preto do nej ukladajte mince, ktoré si zaobstaráte ako investíciu!
PAPIEROVÁ Slúži predovšetkým ako úložisko zakúpených bitcoinov a už z jej fyzickej podstaty vyplýva, že sa do nej žiadni hackeri nedostanú.
Ochrana vašich mincí by mala byť na prvom mieste
Z vyššie uvedených informácií teda vyplýva, že z hľadiska hackerského útoku patria k najzraniteľnejším bitcoin peňaženkám obvykle tie v „online“ variante, ale aj tu samozrejme záleží na tom, aký konkrétny produkt si zvolíte. Pokiaľ si vyberiete dobre, môže byť aj „online“ verzia vcelku bezpečná. Lepšie je na tom prevažná väčšina typov softvérových ak ešte bezpečnejším patria peňaženky hardvérové a papierové, u ktorých je však pochopiteľne potrebné zaistiť ich ochranu pred fyzickým odcudzením.
Ktorý typ zvoliť k platbám a ktorý pre investície?
Ak máte v úmysle bitcoinom hradiť útratu v niektorej z kamenných prevádzok, a to či už v kaviarni, bare alebo nejakom obchode, iste vás poteší fakt, že takéto platby akceptuje čím ďalej viac firiem. Týka sa to ako Českej republiky, tak pochopiteľne aj zahraničia. K firmám, u ktorých môžete BTC platiť alebo ktoré sa aj inak zaujímajú o jeho využitie, patria náhodne už aj také značky ako napríklad kaviarenský reťazec Strabucks, Microsoft či Amazon, teda giganti vo svojom obore.
Je dobré si ešte zopakovať, že pre každodenné nakladanie s vašimi BTC mincami sa najlepšie hodí online a softvérová peňaženka, zatiaľ čo ak chcete do tejto kryptomeny hlavne investovať, ideálne vám poslúži variant hardvérový, prípadne papierový.
BTC je menou vysoko volatilný…
Tak na to pri vašich investíciách berte ohľad! Značná volatilita (nestabilita) tejto najpopulárnejšej virtuálnej meny bohužiaľ nahráva špekulantom a je nimi samotnými tiež do značnej miery spôsobená. Denné výkyvy, kedy bitcoin získa alebo stratí na hodnote aj niekoľko tisíc korún, tu nie sú nijako výnimočné. Dá sa teda veľmi zarobiť, ale pochopiteľne môžete aj o dosť prísť.
Nikdy preto neinvestujte väčšiu čiastku, než akú si môžete dovoliť definitívne odpísať!
A je tu ešte jedna dôležitá vec. Keďže bitcoiny predstavujú značnú hodnotu, stali sa už celkom logicky predmetom záujmu berných úradov. Viete, ako je to teda s prípadnou daňovou povinnosťou?
Bude tu bitcoin aj v roku 2140?
Je tu síce celý rad známych ľudí, ktorí tvrdia, že by na budúcnosť BTC aj väčšiny ďalších kryptomien nevsadili ani cent, ale rovnako tak časté sú aj názory iných odborníkov, ktorí o uplatnení bi
tcoinu v našom každodennom živote nemajú najmenšie pochybnosti. Dlhodobejší záujem niektorých veľkých a skúsených investorov o investície do kryptomien a do technológií, na báze ktorých tieto meny fungujú, však dáva tušiť, že je s nimi zrejme do budúcnosti nutné počítať. No, uvidíme.
Akú budúcnosť predpovedáte bitcoinu vy? Bude tu s nami „v plnej sile“ ešte v roku 2140, kedy má byť dosiahnutý konečný počet BTC mincí, alebo si naň už za pár rokov spomenie len hŕstka jeho skalných priaznivcov?